Tablice korkowe wciąż są nam potrzebne

11 maja 2020

Tablica korkowa – niby kompletnie pospolita rzecz, a może pełnić wiele ciekawych funkcji. Zróżnicowanie wykonania i wymiary tablic korkowych powodują, że sprawdzają się one zarówno do ozdoby pokoju, jak i są wykorzystywane w biurach i placównach oświaty.

Jak zazwyczaj używamy tablic korkowych?

Głównie spotykamy tablice korkowe na korytarzach przedszkoli i szkół. Przypinane są na nich artykuły z gazet o sukcesach uczniów i szkoły, ważne informacje o planowanych wydarzeniach (studniówkach, wizytach gości, olimpiadach lub turniejach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy terminach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to też idealne rozwiązanie dla uczniów z zacięciem dziennikarskim. Pod okiem profesora dzieci mogą pisać artykuły na interesujące ich tematy, wyszukiwać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych rysunków, tworząc comiesięczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można prezentować na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zaaranżować prezentację rysunków czy laurek przygotowanych przez dzieci na rozmaite okazje – maluchy będą dobrze czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach warto zastosować tablicę korkową jako dodatkowy biuletyn informacyjny, bo w potopie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Należy jednak pamiętać, aby tablica była powieszona w często uczęszczanym miejscu, np. przy ekspresie do kawy albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablica korkowa – używaj jej w domu

Do wszystkich powyższych przykładów najlepsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o rozmiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeżeli jednak pragniemy użyć tego rodzaju tablice w domu, należy skupić się na wymiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wykonywane są w ramach drewnianych, aluminiowych czy też z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego kupimy w wielu kolorach (niebieski, ciemny i jasny fiolet, błękitny, kremowy), a listwy MDF są przeważnie czarne, białe, srebrne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, dlatego każdy znajdzie tablicę, która będzie pasowała do wystroju mieszkania. Jak można użyć tablicę korkową w mieszkaniu? Można na niej zawiesić dyplomy zdobyte w konkursach, pocztówki przysłane przez znajomych z wakacyjnych wojaży lub wisiorki i łańcuszki, zamiast trzymać je splątane w szkatułce biżuterię. A miłośnicy podróży mogą przypiąć do niej mapę Europy, aby zaznaczać pinezkami odwiedzone już kraje lub miasta.