Susz konopny CBD – garść najważniejszych informacji
22 listopada 2020
W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejków CBD, można nabyć też susz. Licznym klientom nazwa oraz wygląd tego produktu natychmiast przywodzi na myśl nielegalną substancję psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w sprzedaży w Polsce, tak jak oleje, zawiera przede wszystkim kannabidiol, nie zaś THC (ilość tej substancji – zgodnie z polskimi przepisami – nie może wykraczać poza 0,2%).
Susz konopny – pozwolenia wymagane do uprawy konopi siewnych
Susz konopny powstaje z kwiatów oraz liści konopi, zaaprobowanych do oficjalnej hodowli. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 odmian takich konopi przemysłowych (to między innymi Henola, konopie Wielkopolskie czy konopie Białobrzeskie), a sama ich uprawa spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem wśród naszych rolników, nierzadko stając się istotnym źródłem ich dochodu.
Nad Wisłą konopie przemysłowe uprawia się dla licznych branż przemysłu, przykładowo chemicznego czy nasiennictwa, niemniej jednak podlega to urzędowej regulacji, co oznacza, że rolnik bądź inwestor postanawiający rozpocząć ich wysiew musi uprzednio pozyskać stosowne zezwolenie z urzędu miasta lub gminy. Co więcej, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po uzyskaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Zaletą konopi siewnych jest to, iż można hodować je na uprawach wewnętrznych (indoor), jak i zewnętrznych (outdoor), ale też i na łączących oba te sposoby uprawach w szklarniach.
Susz konopny – dlaczego ma unikalny zapach?
Czemu wytwarzanie suszu konopnego zyskuje uznanie w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi siewnych, z których produkuje się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBDV czy CBG), ale również olejki eteryczne (jak np. Pinen i Humulen), które nadają poszczególnym ich odmianom mocno wyczuwalny, wyjątkowy aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych dodawane są do licznych produktów kosmetycznych oraz spożywczych.
Powszechnie uważa się, że kannabinoidy mają duży wpływ na samopoczucie człowieka, a dzięki temu, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako uzupełnienie terapii wspomagający zmagania z stresem , bólami głowy, reumatyzmem bądź poniektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Alzheimera. Niemało danych o oddziaływaniu, a także dawkowaniu tych substancji, można przeczytać między innymi w opracowaniach naukowych dostępnych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).