Rolety wewnętrzne – jakie zamówić do domu

26 listopada 2018

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, w Polsce przywykliśmy do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, lecz również pozwala to regulować ilość promieni słonecznych docierających do pomieszczeń mieszkalnych. Zazwyczaj do zakrywania okien korzystamy z zasłon i firanek, jednak w ostatnich latach często wybieramy wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rodzaje rolet wewnętrznych są dostępne w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest szeroki wybór różnych typów rolet: rzymskich, zaciemniających, okiennych lub ściennych. W większości z nich kupimy także wszelkie niezbędne akcesoria, czyli rozety, wsporniki sufitowe i ścienne, kółka z żabkami czy karnisze metalowe. W jednym sklepie będziemy mogli dobrać pełen zestaw konieczny do założenia rolet. A to, jakie rolety wybierzemy, będzie już zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby robić zakupy z głową. Na przykład, rolety rzymskie ładnie prezentują się na niedużych oknach, jednak nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich łatwo zbierają się drobinki kurzu, gdyż wykonywane są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod Twoją kontrolą

Do regulacji dopływu światła do pokoju posłużą rolety dzień i noc. Sprawdzą się prawie we wszystkich pomieszczeniach: w pokoju dziecięcym, biurze, salonie, a nawet w łazience. Te rolety mają naprzemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast popularne rolety zaciemniające dają całkowite zaciemnienie pokoju, ponieważ wykonane są z tworzywa nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – jak wymierzyć

Nasze okna nie zawsze mają standardowe wymiary i często zdarza się, że rolety w rozmiarach oferowanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, aby właściwie zmierzyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dobrane rolety nie spełnią swojego zadania, do tego będą mało estetyczne. Jeśli więc nie mamy doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonaliście.