Podstawowe informacje o piłkach do siatkówki, piłki ręcznej i nożnej

12 lutego 2021

Znajdź piłki Hummel na https://sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Niewiele jest dyscyplin sportowych, które można uprawiać bez potrzeby wykorzystania najróżniejszych akcesoriów. Nawet w niektórych dyscyplinach indywidualnych, jak te z dziedziny lekkoatletyki i gimnastyki, trzeba wyposażyć się w oszczep albo kulę. Jednak najbardziej rozpoznawalnym na całym globie sprzętem sportowym, przewijającym się w najróżniejszych sportach (nie tylko drużynowych), są piłki. W poniższym tekście przybliżamy charakterystykę 3 piłek stosowanych w grach kochanych przez naszych rodaków.

Główne cechy piłek do siatkówki, piłki nożnej oraz ręcznej

1. Piłka do piłki nożnej to prawdopodobnie przedmiot, który odnaleźć można w pokoju każdego chłopca, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczynki, gdyż do przyszłości powiązanej z piłką nożną często dążą też kobiety. Obwód piłki do “nogi” powinien mieścić się w przedziale 68-70 centymetrów, a jej waga to najczęściej pomiędzy 410 g a 450 g. Niegdyś takie piłki sporządzano ze skóry naturalnej, obecnie używana do tego jest w głównej mierze eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze kilkadziesiąt lat temu zwano “biedronką” zważywszy na charakterystyczne czarne łaty, które musiały być widoczne na dwukolorowych ekranach telewizorów. Dzisiaj piłki do „nogi” wytwarzane są w nieskończonych wzorach oraz kolorach, a wszystkie prestiżowe imprezy futbolowe ma swój oficjalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest nieco mniejsza niż ta do „nogi”, bowiem jej obwód ma między 65 a 67 centymetrów. Jest od niej niemniej jednak znacznie lżejsza – waży ledwie 260-280 gramów. Wewnątrz mieści się lateksowy pęcherz, a między nim a powierzchnią ze skóry (też na ogół wykonaną z eko skóry) znajduje się powłoka z nylonu albo bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie beach (do siatkówki plażowej) i indoor (do siatkówki halowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu zaprezentowanych, lecz co ważne jej wagą i rozmiary są inne w zależności od tego, kto ją wykorzystuje. Inny obwód mają zatem piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych rozmiarach dedykowany jest dla najmłodszych dzieci. Wobec tego obwód piłek dla piłkarzy ręcznych to między 46 do 60 cm, a ich waga – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek musi być bardzo mocna, wobec tego zwykle produkowana jest z lateksu. Warstwa zewnętrzna z kolei musi dobrze trzymać się dłoni.

Czy uprawiamy sport jedynie hobbystycznie, czy jesteśmy profesjonalnymi zawodnikami, powinno się inwestować w akcesoria najwyższej klasy. Przyniesie to nie tylko wyższy komfort podczas rozgrywki – dobra piłka na pewno posłuży również znacznie dłużej.

Nasza lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]