Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

14 grudnia 2020

Problem pułu zawieszonego w atmosferze trafił już do świadomości statystycznego Polaka i rzadko jest banalizowany. Obywatela naszego kraju są świadomi, iż czystość powietrza, którym każdego dnia oddychamy, ma spory wpływ na nasz stan fizyczny. Jednak póki nie zostaną zastosowane skuteczne rozwiązania, każdy jest zmuszony sam zadbać o swoje samopoczucie, np. poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – sprzęt od uznanych producentów

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym większa groźba pojawienia się dużej kondensacji PM2,5 i PM10, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój szeregu schorzeń układu oddechowego narażeni są najczęściej mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich oraz terenów w pobliżu zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery pokaźne ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli znacznie zminimalizować niekorzystny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to już nowość na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza szeregu uznanych producentów, jak np. Meaco, AirFree bądź GREE, od lat obecne są w ofercie polskich sklepów. Co kluczowe, poza filtrowaniem z powietrza cząsteczek pyłu, nierzadko posiadają one także inne użyteczne funkcje.

Typy i zastosowania oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza dostępne są w wielu rozmiarach, dlatego bez problemu dobierzemy sprzęt odpowiednie do danej kubatury mieszkania. Oczyszczacze są względnie nieduże, toteż swobodnie daje się je przenosić między pomieszczeniami. Oprócz eliminowania z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, zatrzymują one też grzyby oraz zarazki, które mogą wywoływać liczne reakcje alergiczne bądź choroby, jak również niebezpieczny benzen. Sporo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza we wnętrzu orzeźwiającą atmosferę, a równocześnie gwarantuje lepszy sen. Część urządzeń ma także czujniki wykrywające wysokie stężenie CO2. Korzystanie z oczyszczacza powietrza poleca się zwłaszcza alergikom.