Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

23 czerwca 2020

Jeśli potrzebujesz łańcuchów na opony, odwiedź tę stronę

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]