Do czego można użyć wiadro gospodarcze?

28 maja 2019

Wiadra gospodarcze to niezbędny sprzęt w czasie renowacji oraz robót budowlanych i ogrodowych. Ich przeznaczenie nie kończy się jednakże tylko na tym, ponieważ są one niezmiernie przydatne także w codziennym życiu. Znakomicie sprawdzają się w charakterze pojemników do gromadzenia rozmaitych przedmiotów i surowców, jak również w czasie porządków. Ich użyteczność jeszcze bardziej potęguje różnorodność spotykanych w sprzedaży rodzajów wiader budowlanych, które różnią się między sobą typem użytego tworzywa, pojemnością oraz formą. Jak pośród nich wybrać ten, który będzie dla nas najodpowiedniejszy?

Wiadra gospodarcze a kastra – różnice

Wielu z nas mylnie uważa, iż wiadro budowlane i kastra to dwa określenia na ten sam obiekt. Te nazwy nie są jednak bliskoznaczne i dotyczą nieco innych produktów. Tego, czym jest wiadro budowlane, z pewnością nie musimy nikomu wyjaśniać. Należy natomiast zająć się tematem kastry i wyjaśnić, czym odróżnia się ona od klasycznych wiader. Najważniejszym przymiotem, który je wyróżnia jest kształt – wiadra mają sferyczny przekrój, natomiast kastry są prostokątne. Kastry nie posiadają pałąka – jego funkcje pełnią dwa uchwyty umieszczone na krótszych bokach. W zestawieniu z wiadrami, kastry charakteryzują się też znacznie większą pojemnością.

Wiadra budowlane – z jakich materiałów są wyprodukowane?

Poszczególne rodzaje wiader i kastr odróżniają się również tworzywem. W tym celu stosuje się z reguły różnorodne tworzywa sztuczne (między innymi polipropylen, polietylen albo poliwęglan) oraz metal (najczęściej emaliowaną czy też ocynkowaną stal). Najważniejszą zaletą wiader gospodarczych jest lekkość i rozsądna cena. W trudnych warunkach niestety łatwo ulegają uszkodzeniu. Toteż niekiedy najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się wiadra stalowe, które dużo lepiej znoszą upadki i uderzenia – nie pękają gwałtownie, a przy oddziaływaniu sporej siły może zaledwie dojść do wgniecenia.