Dlaczego warto posiadać aspirator do nosa

18 listopada 2018

Katar u niemowląt to dość częsta, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie spać ani jeść, gdy doskwiera im zalegający katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą w walce z chorobą.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie kataru jest tak ważne?

Gromadzący się katar prowadzi do powikłań, a po nadkażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w groźniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Bakteryjny, żółtozielony katar jest niebezpieczny dla płuc i oskrzeli.

Jak usuwać katar aspirator do nosa czy gruszka?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą naszej pociesze pozbyć się zalegającego kataru. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do otworu nosowego, którą następnie uciskamy. Tworzące się podciśnienie zasysa katar do wnętrza gruszki. Innym sposobem jest aspirator na wdech rodzica. Aktualnie dużą popularnością cieszy się natomiast bezpieczny i skuteczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa do odkurzacza

Takie rozwiązanie może budzić zdziwienie wielu rodziców. Tymczasem jest to o wiele skuteczniejsza metoda niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, należy stosować dopiero po rozrzedzeniu wydzieliny roztworem soli 0,9%. Po usunięciu kataru powinniśmy zatroszczyć się o nawilżenie podrażnionej przez wydzielinę błony śluzowej nosa dziecka. Katarek do odkurzacza występuje w trzech wariantach: Aspirator do nosa Katarek Standard (cena ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).