W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe
12 czerwca 2022
Potrzebujesz sprawdzić, komu zlecić badania wysokościowe Bielsko? Na co czekasz? Koniecznie wejdź na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.
Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, wprowadzono konieczność poddawania się drobiazgowym badaniom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?
Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej przynajmniej 1 metr nad poziomem ziemi
O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP. Według przepisów uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na drabinach, rusztowaniach, masztach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku bądź innych dolegliwości mogących negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z 3 etapów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Lekarz bada pacjenta w kierunku epilepsji, wad wzroku lub chorób błędnika. Dodatkowo należy też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.
Badania wysokościowe – jakie przeciwwskazania eliminują kandydatów?
Badania do pracy na wysokości są ważne przez dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą poddawać się im systematycznie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest wada wzroku, zez, a także schorzenia neurologiczne i cukrzyca. Warto podkreślić, że przeciwwskazaniem nie jest używanie soczewek kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi wieżowych czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.
Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]