Szkolenia dla administracji – ochrona danych osobowych

15 września 2018

Podstawowym prawnym aktem w Polsce, jaki dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Również obecnie określa ona ów termin i omawia, jak należy z nich korzystać. W myśl ustawy dane osobowe to wszystkie informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego człowieka bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem nazwisko i imię, wiek czy adres, lecz również te określane jako dane wrażliwe – na przykład wiadomości o chorobach, ewentualnych sprawach sądowych oraz religii. O ich ochronę należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się naprawdę łatwe.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują wyłącznie danymi ich pracowników, pozostałe zaś mają dostęp również do danych kontrahentów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy mają z nimi styczność powinni przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Jest to naprawdę istotne, bowiem po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć dotkliwe kary – po pierwsze finansowe, lecz w najcięższych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – przebieg

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników zarządzających takimi danymi – będą to na przykład specjaliści z archiwów, kadr lub do spraw rekrutacji. W jego koszty zaliczają się także broszury dydaktyczne, za pomocą których uczestnicy szybciej przyswoją wiedzę. Po zakończeniu szkolenia, podczas którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, kursanci dostają odpowiednie certyfikaty. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zazwyczaj kończą się w tym samym dniu.