Straciłeś ząb? Pomyśl o implantach stomatologicznych

12 lipca 2019

Implanty zębowe to doskonała metoda na zastąpienie straconego korzenia. To idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy utracili kilka lub zaledwie jeden ząb i nie potrzeba im pełnej protezy. Aczkolwiek implanty stomatologiczne równie dobrze sprawdzają się też w wypadku dużych ubytków, a nawet pełnego bezzębia. Są one dużo wygodniejsze od protez, a jeżeli właściwie o nie zadbamy, bez większych problemów możemy cieszyć się nimi przez kilkanaście lat. Tak wysoka trwałość implantów zębowych to w znacznej mierze zasługa materiałów, których używa się do ich wytworzenia. Z jakich materiałów wykonuje się współczesne implanty zębów?

Implanty zębowe – materiały

Na samym początku warto nadmienić, że implant zęba to jedynie ta część, która jest wszczepiona w dziąsło, zastępując korzeń zęba. Element widoczny to tzw. korona. Same implanty wytwarzane są wyłącznie z tytanu – materiału, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jego największym atutem jest też to, że nie wchodzi w reakcje z żadną substancją ani nie koroduje – jego stosowanie jest więc w stu procentach bezpieczne dla zdrowia. Przy należycie przeprowadzonym zabiegu i zachowaniu higieny, wytrzymuje kilkanaście lat.

Z czego wytwarza się korony implantów?

Wachlarz surowców, z których wytwarza się korony jest szerszy. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem są implanty zębowe z koroną porcelanową, do złudzenia przypominającą prawdziwy ząb, a prócz tego nie wywołującą uczulenia. Implantologia oferuje również stosunkowo niedrogie korony metalowe z porcelanową powłoką poprawiającą ich walory wizualne i dodatkowo zapobiegającą uczuleniom. Ostateczna budżetowa alternatywa, którą może zaproponować implantolog, to korony metalowe. Z powodu niezbyt atrakcyjnego wyglądu, są one montowane przede wszystkim w miejsce tylnych zębów.