Protezy, mosty czy implanty stomatologiczne – co wybrać?
18 marca 2019
Implanty zębów to najlepszy sposób na pozbycie się braków w uzębieniu. Zdają egzamin zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i gdy brak nam pojedynczych zębów. Ich głównymi zaletami są względnie łatwa pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zęba wraz z koronąwygląda identycznie, jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest też mniej dotkliwe dla pacjenta niż zakładanie mostu lub pełnej protezy – nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ów proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.
Implanty zębów – jak przebiega ich wstawienie?
proces wszczepienia implantów zębowych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Poza nim ważne jest również stosowne nastawienie i opanowanie strachu. Następnie stomatolog nacina dziąsła. Pozwala to na dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To bardzo trudna część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego biegłości i wyczucia. Precyzja konieczna jest również przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w łożu. Kiedy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty stomatologiczne a lęk przed bólem
Proces wszczepienia implantu stomatologicznego budzi w niektórych osobach obawy związane z potencjalnym intensywnym bólem odczuwanym podczas zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest całkowicie bezpodstawny. Współczesna implantologia korzysta z niezwykle efektywnych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo podatni na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego problem stresu przed leczeniem stomatologicznym.