Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

20 lutego 2019

Znajdź okna zabytkowe

Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo korzystniej niż te produkowane obecnie i są wielką dekoracją budynków. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia mocna strona, a na ich wartość w dużym stopniu rzutuje również metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane według przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z zastosowaniem dostępnych w sklepach surowców. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są też uchylane, a to sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym można wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed chwilą wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki ma sporo zalet, lecz potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Z tego względu tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje najwyższych kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się wszak użyciem wielu, dziś już rzadko spotykanych, technologii. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku mogą otrzymać wysokie kary.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]