Na czym polegają badania operatorów maszyn

23 lutego 2019

Skieruj się w to miejsce, aby zamówić badania operatorów Bielsko

Kiedy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Konieczność ich wykonania ten przepisy nakładają również na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego istnieje taka potrzeba i na czym badania te polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo jasno określa, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i to powoduje, że wykonywanie tego rodzaju kontroli jest niebagatelne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby badanej. Najczęściej są to 3-4 lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]