Komu zlecić osuszanie fundamentów?

5 lutego 2020

Nawet jeśli budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, niewykluczone jest ryzyko, że z biegiem czasu mury będzie przenikać woda. Może się to zdarzyć też bez ostrzeżenia z powodu podtopienia albo w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a nieraz pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo na skutek źle wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie domu – w pierwszej kolejności rozpoznanie przyczyn

Wilgotne mury nie znaczą od razu, iż budowla nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności trzeba zacząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak kuchnie, niewietrzone piwnice czy łazienki pojawiająca się na ścianach pleśń jest częściej rezultatem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego tarasu albo dachu. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz ściany budowli lub gdy zdarzyło się podtopienie w następstwie powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla fachmanów z obszaru hydroizolacji.

Sposoby osuszania ścian

Specjaliści, którzy mają rozległe kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoją pracę od diagnozy źródła zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Jest to podstawa do wskazania słusznych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki nabrzmiewają i odpadają, a na ścianach pojawiają się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wilgoci w mury. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się wysoko – nieraz wręcz na parę metrów. Zdarza się to często, szczególnie w starych budynkach, jakkolwiek można to naprawić przywracając hydroizolację poziomą murów, która wstrzyma wznoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejną fazą, rzecz jasna po właściwym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie murów wymaga czasami przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem kompetentnej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych bądź izolacji bitumicznej, a następnie wykonanie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. W szeregu przypadków potrzebne będzie także odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych modułów budowli, jak płyty żelbetowe posadzkowe, przepusty rur oraz dylatacje.