Jak wyglądają psychologiczne badania operatorów?

19 marca 2019

Chcesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała? Skieruj się w to miejsce

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z długą i niezwykle wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że badania te znajdują także zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jak wyglądają?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe i temperamentalne, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia należy podejść otwarcie. Znaczenie ma szczerość i dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Poznając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie potrafiła w odpowiednio szybki sposób reagować na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również zdolność do koncentracji uwagi, oceny prędkości obiektów będących w ruchu oraz widzenia steroskopowego. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może wykonać tylko psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]