Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

24 października 2019

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują nieprzyjemne odczucia. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.