Badania wysokościowe niezbędne nie tylko dla budowlańców

10 lipca 2020

Kliknij w to miejsce, żeby zamówić badania wysokościowe Bielsko

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów ponad podłogą bądź gruntem. Dotyczy to zatem robót głównie budowlanych, ale również pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych branż. Jak przebiegają takie badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna być wykonywana z zastosowaniem właściwych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego typu nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na kłopoty z równowagą czy wykazujące problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc pełna diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą) oraz neurologii. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną prostym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. W toku badań można też zdiagnozować choroby do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokościach, ich wykonanie jest więc szczególnie istotne. Nie trzeba obawiać się, że niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, ponieważ jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – co ile
lat je wykonywać?

Badania wysokościowe trzeba zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, iż w czasie pełnienia obowiązków mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż tak stanowi prawo, badaniom tego rodzaju trzeba poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast przeprowadzać je co 12 miesięcy.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]