Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

28 kwietnia 2020

Badania kierowców Bielsko Biała - usługi dla Ciebie

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów w myśl prawa muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. Jak? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]