Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

19 grudnia 2019

Potrzebujesz szalunków Kraków? Wejdź na sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, określane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wówczas są one konieczne do tego, aby stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu lub drewna

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ albo desek drewnianych, która po zdemontowaniu może zostać użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – wielu wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, metalu bądź sklejki, a także łączyć w sobie 2 lub 3 materiały. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą głowice ze aluminiowe bądź stalowe, narożniki, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – kiedy warto?

Firmy cyklicznie parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt oraz ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszelkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłby opłacalny . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]