Rodzaje izolacji przeciwwilgociowej fundamentów

19 listopada 2018

Fundamenty to kluczowy element każdego budynku. Już na etapie stawiania budynku należy zadbać o to, żeby dom był wytrzymały. Znakomite właściwości ma izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się w takim razie dlaczego warto ją zastosować.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – stop wyziębianiu budynku

Warunki środowiskowe mocno oddziałują na strukturę nieruchomości. Negatywne skutki ma szczególnie oddziaływanie wód gruntowych, co może prowadzić do błyskawicznej utraty ciepła. Mokre fundamenty sprawiają, że rośnie współczynnik przepuszczalności cieplej nieruchomości, a co za tym idzie – ogrzewanie pochłania duże koszty. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najpopularniejszą metodą hydroizolacji zabezpieczającą nieruchomość przed niszczącym działaniem wód gruntowych oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Stosuje się ją tak w budynkach użytkowych, jak i komercyjnych. Budowę osłania się przy pomocy różnych rodzajów izolacji. Ciężką izolację wykorzystuje się na bardzo wilgotnych terenach, gdy woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne na budynek. Natomiast w większości przypadków wykorzystywana jest izolacja przeciwwilgociowa, pomagająca ochronić podstawę budynku przed naturalną wilgocią.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – lepiki i folie kubełkowe

Wyróżniamy wiele technik izolacji – od wewnątrz i na zewnątrz. Wykorzystuje się do tego przeróżne materiały budowlane, np. roztwory bitumiczne, zaprawy cementowe, zaprawy asfaltowo-żywiczne lub powłoki polimerowe. Pamiętajmy, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na zrobieniu osobnych projektów dla trudno dostępnych miejsc takich jak rogi, krawędzie czy brzegi murów. Dlatego roboty najlepiej zlecić fachowcom posiadającym ogromne doświadczenie w tym zakresie – tylko wtedy będziemy pewni, że nieruchomość jest odpowiednio chroniona przed działaniem wód gruntowych.