Jaka tarcica jest dostępna w sprzedaży?

28 października 2018

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, ma bardzo ważne zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym, a poza tym w produkcji artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej użytkowania wydatnie wpływa fakt, iż produkt ten oferowany jest w wielu rodzajach, które determinują gabaryty wyrobu.

Tarcica sucha i mokra, obrzynana i nieobrzynana

Tartaki oferują swoim klientom rozmaite gatunki tego produktu drzewnego. Przede wszystkim zakupić można tarcicę suchą oraz mokrą. Tarcica sucha powstaje poprzez wcześniej przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w odpowiednio do tego celu skonstruowanych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, lecz również konkretnych właściwości, za jakie odpowiada poziom wilgotności. Przy wytwarzaniu tarcicy mokrej zaś proces ten nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się też na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak łatwo można wywnioskować, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, w wyniku której wszystkie jej płaszczyzny są wyrównane. Tarcica nieobrzynana ma natomiast obrobione jedynie dwie powierzchnie równoległe. Ponadto możliwe jest produkowanie tarcicy w różnych rozmiarach. Z podstawowej postaci tarcicy produkuje się na przykład deski, łaty, listwy, bale i belki.

Do czego wykorzystywana jest tarcica?

Dobrej jakości tarcica, wytworzona z dobrych gatunków drewna i poddana precyzyjnej obróbce, używana jest wszędzie tam, gdzie pożądane są wysokie walory wizualne oraz znakomite parametry użytkowe. Zaś tarcica niższej jakości używana jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym, a także w przemyśle budowlanym, przykładowo do tworzenia konstrukcji budowlanych oraz więźb dachowych.