Jak znaleźć bezpieczne rusztowania?

26 września 2018

Rusztowania to kluczowe części wyposażenia ekip budowlanych. Pozwalają na bezproblemowe dojście do wysoko usytuowanych kondygnacji obiektów, nie powodując zarazem niebezpieczeństwa dla pracujących u góry osób. Dzięki nim renowacje wiekowych kościołów, domów wielorodzinnych oraz biurowców są o wiele łatwiejsze niż dawniej. Rusztowania są również stosowane przez firmy parające się czyszczeniem okien oraz konserwacją linii elektrycznych. Spotykane są oprócz tego w przemyśle chemicznym. Oprócz rusztowań warszawskich dostępne są też rusztowania jezdne – pomocne szczególnie przy robotach, które obejmują spore obiekty.

Materiały na rusztowania

Niegdyś rusztowania robione były przede wszystkim z drewna. Takie konstrukcje były co prawna lekkie, lecz niewytrzymałe, a to powodowało, iż przy każdym remoncie niezbędne były co najmniej drobne poprawki. Do teraz w Azji rusztowania robi się z pni bambusa. Obecnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem rusztowań okazują się te zrobione ze stali, bo jest surowcem wytrzymałym, a jednocześnie dość lekkim. Znacznie lżejsze jest aluminium, które wykorzystuje się w szczególności do produkcji rusztowań przesuwanych, które muszą być jak najmniej ciężkie.

Rusztowania – od jakiej firmy wypożyczyć?

Ze względu na bezpieczeństwo ludzi pracujących na rusztowaniach, bardzo ważne jest to, od jakiej firmy je wypożyczymy. Powinniśmy stawiać przede wszystkim na ekipy ze świetną opinią oraz polecane przez wcześniejszych klientów. Sprawdźmy także, czy konkretna firma proponuje poza tym montaż i rozłożenie rusztowań – będzie to bowiem zlecenie, do jakiego potrzebne są odpowiednie kwalifikacje, a należy wiedzieć, iż w ogromnym stopniu rzutuje to na ochronę znajdujących się na górze pracowników. Ceny wynajmu rusztowań są bardzo różne i wynikają z czasu ich udostępnienia, metrażu rusztowań oraz innych czynników.