Izolacja pionowa i pozioma – chroń nieruchomość przed wilgocią

11 września 2019

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, chciałby, aby jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeżeli nie zostanie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja doskonale chroni przed wilgocią na murach, na skutek czego sprawia, iż nie pokrywają się one nieestetycznymi plamami, a w pomieszczeniach nie czuć wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz rola, jaką pełni

Jednym z objawów niewłaściwie zrobionej izolacji budynków jest zawilgocenie ścian. Do tego dochodzą puchnące tynki oraz przytoczone we wstępie plamy, które najczęściej wypatrzeć można na parterze i w piwnicy. Tego typu problemy niezwykle często spotyka się w tych nieruchomościach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki współczesne, czy te stare. Aby odtworzyć niepoprawnie zrobioną bądź brakującą izolację poziomą, powinno się ustalić do jakiej wysokości musi ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej 10 nawiertów biegnących ukośnie. Potem przygotowane szczeliny trzeba wypełnić stosując w tym celu specjalny roztwór, który ma działanie uszczelniające. Ma on właściwości higroskopijne, w konsekwencji czego efektywnie uszczelnia fugi i powstrzymuje przedostawanie się wody w górne obszary murów. Aby jednak izolacja pozioma okazała się efektywna, niezbędne jest również przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku powinno się najpierw usunąć zawilgocone tynki, wyczyścić ścianę, pogłębić fugi, a następnie zabezpieczyć wszystko substancją, który ma działanie izolujące. Kończącym etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?

Przygotowanie hydroizolacji budynku mądrze jest powierzyć doświadczonej firmie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone właściwie, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.