Garść przydatnych faktów o badaniach gruntu
23 kwietnia 2019
Bez względu na to, czy budujemy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem rozpoczynającym budowę dużego osiedla mieszkaniowego, powinniśmy pamiętać o niezbędnych podczas budowy pracach. Godne uwagi są między innymi badania gruntu. W jakim celu wykonuje się badania gruntu? Jakie prace obejmują?
Badania gruntu – co się pod nimi kryje?
Badania gruntu to rodzaj usług geologicznych, po które sięga się zarówno na etapie rozpoczynania inwestycji budowlanej, jak i w czasie jej trwania. Stawiają sobie za cel identyfikacja właściwości gruntowych i wodnych terenu, na którym ma powstać obiekt budowlany. W efekcie śmiało można zacząć inwestycję w danym miejscu. Nie trzeba wtedy bać się, że wzniesiony budynek zawali się, ponieważ warunki gruntowo–wodne były niewłaściwie. Poprawnie wykonane badania gruntowe pomogą określić strukturę warstw gruntu, a także jego właściwości hydrogeologiczne. Umożliwiają również określenie atrybutów mechanicznych i fizycznych obszaru, na którym ma mieć miejsce inwestycja.
Badania gruntu – co przeprowadza się w ich trakcie?
Badania gruntu to mnóstwo złożonych czynności, które mogą wykonywać wyłącznie biegłych o wysokich kwalifikacjach. Zazwyczaj inicjowane są wierceniem geologicznym i sondowaniem geologicznym. Później wykonuje się także badania laboratoryjne gleby. Ostatnią fazą badań geologicznych jest zawsze przygotowanie dokumentacji na podstawie otrzymanych wyników badań. Chcąc wykonać badania geologiczne przed początkiem budowy bądź już w czasie jej trwania, trzeba zlecić je posiadającym rozległe kwalifikacje geologom, który mają stosowne pozwolenia. Tylko wtedy można być pewnym, że prace będą odpowiednio wykonane, a otrzymane rezultaty obrazują stan faktyczny. Na szczęście, obecnie znalezienie firm prowadzących badania geologiczne, nie przysparza wielu kłopotów. Wiele z nich to firmy mające świetną opinię.