Odważ się na więcej w kuchni – food pairing

25 października 2021

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do określonych kombinacji smakowych, nie oznacza to, iż parowanie ze sobą potraw, które na pierwszy rzut oka wcale do siebie nie pasują, nie może przynieść interesujących i, co ważne, apetycznych wyników. Odkrywamy to na każdym kroku. Silne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało niewątpliwie otwarcie się na inne tradycje kulinarne, jak również pojawienie się na rynku nieobecnych dotąd w Polsce produktów spożywczych. Dzięki temu chociażby kombinacja mięsa z egzotycznych sosami owocowymi nikogo już nie dziwi. Osoby, które zagustowały w takich niespotykanych fuzjach smaków często rozpoczynają własne próby i samodzielnie szukają jeszcze bardziej nietuzinkowych zestawień. Żeby te jednak przyniosły pozytywne skutki, wypada przedtem zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – umiejętność łączenia ze sobą smaków

Chcąc, żeby nasze kulinarne eksploracje istotnie były źródłem uniesień oraz umożliwiały odkrycie nowych smakowych doznań, trzeba działać zgodnie z kanonami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są tylko instrukcjami, o których trzeba pamiętać, żeby aromaty mieszają się w nietuzinkową, ale harmonijną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tak tytułuje się się sztukę mieszania ze sobą smaków, które w powszechnym mniemaniu uchodzą za całkiem do siebie niepasujące. Wszystkie reguły food pairingu są jednak wnikliwie przemyślane i poparte szeroką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą głównie zawartości konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing nie traktuje tylko o posiłkach, lecz także o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing polega na wyczuciu i sporej wyobraźni

Food pairing wymaga instynktu oraz bujnej wyobraźni, aczkolwiek to nie one będą najważniejsze. W wyższym stopniu liczy się wiedza z obszaru zawartości konkretnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. Z tej przyczyny trafną decyzją będzie udział w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez profesjonalnego szefa kuchni – szczególnie, iż podzielenie się niezbędną wiedzą trwa mniej więcej kilka godzin.

Nasza lokalizacja:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]