Trekkingi na najpiękniejszych trasach – gdzie wyjechać?

14 września 2021

Górskie wycieczki mogą przybierać wiele postaci. Od nieśpiesznych spacerów po łatwych szlakach w bliskim sąsiedztwie ośrodków turystycznych, przez piesze, całodniowe marsze po szlakach stojących wyżej na skali trudności, aż po zaawansowane trekkingi. Aby uczestniczyć w trekkingach, niezbędna jest praktyka w poruszaniu się po górach (zarówno oznaczonymi trasami, jak i poza nimi), minimum dobra sprawność fizyczna, jak również biegłość korzystania ze sprzętu turystycznego i wspinaczkowego. Jednakże w zamian za niejednokrotnie ogromny nakład pracy zyskujemy możliwość delektowania się cudownymi widokami i obcowania z dziką przyrodą.

Skala trudności trekkingów

Poziom trudności technicznej jest zależny od terytorium, przez które biegną trekkingi. Specjaliści rozróżniają trzy poziomy trudności wycieczek w rejony górskie. W trekkingach najniższego stopnia partycypować mogą te osoby, które dysponują , a stan ich zdrowia nie stanowi przeciwwskazana do zintensyfikowanego wysiłku. Drugi poziom trudności wymaga solidnej sprawności fizycznej i co najmniej minimalnej praktyki w górach – na przykład w polskich Karpatach. Najwyższy poziom to wycieczki dla uczestników z najlepszą kondycją, wiedzą z zakresu charakteru wysokich gór i orientujących się w użyciu sprzętu, a także przyzwyczajonych do uciążliwych warunków obozowania podczas kilkudniowej wędrówki.

Gdzie uprawa się najlepsze trekkingi?

Trekkingi można uprawiać w każdych górach. W naszym kraju miłośnicy tego typu obcowania z naturą w najwyższym stopniu cenią sobie szlaki tatrzańskie. Jeśli zaś chodzi o inne pasma Europy, dużym uznaniem szczycą się leżące na granicy z Azją Ural i Kaukaz, Karpaty Wschodnie, bałkańskie Góry Przeklęte oraz Alpy. Najbardziej doświadczone w trekkingu osoby mogą z kolei sprawdzić swoje umiejętności w czasie wyprawy w Himalajach, Karakorum bądź Andach.

Nasza lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]