Kilka prostych zasad optymalizacji dla urządzeń mobilnych

28 listopada 2018

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą tworzą ich mobilne wersje. Jest to bardzo istotne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest prosta: jeżeli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Najważniejsze zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Są czynniki, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się we właściwy sposób na różnych ekranach. Warto również zagwarantować szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach z pewnością przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zachować zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeśli strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego webmastera.