Zapisz dziecko na naukę pływania dla niemowląt

25 listopada 2018

Rodzice chcą dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego dobrze jest rozpocząć wspomaganie rozwoju malucha jak najwcześniej. Świetnie do tego celu nadaje się pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla niemowląt cieszy się ogromną popularnością. Jednak czy przynosi to jakieś pożytki? Od jakiego wieku można z maluchem zacząć chodzić? Udzielimy odpowiedzi na te zagadnienia.

Nauka pływania dla dzieci – w jakim wieku ją zacząć?

Naukę pływania dla niemowląt, której oferty znajdziemy bez trudu w znacznej części wielkich miejscowości takich, jak Kraków, Wrocław czy Łódź, można rozpocząć się już w trzecim miesiącu życia dziecka. Konieczne jest jednak uprzednie zasięgnięcie porady pediatry, który musi stwierdzić, czy w przypadku naszego dziecka nie mają miejsca ewentualne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko ekscytującą zabawę dla niemowlaka, ale także stymuluje jego właściwy rozwój. Zajęcia na basenie wpływają pozytywnie na układ oddechowy oraz układ krążenia, stymulują także rozbudowę układu mięśniowego oraz uczą maluchy świadomości własnego ciała. Bardzo dobrze odciążają również układ szkieletowy, co w późniejszym czasie ma ogromne znaczenie przy nauce raczkowania oraz chodzenia. Ponadto pływanie rozwija spostrzegawczość i celowość ruchów, ponieważ w trakcie zajęć animowane są różnorodne gry, które mają pozytywny wpływ na koordynację oko-ręka. Zalicza się do nich chociażby chwytanie zabawki unoszącej się na wodzie. Ćwiczenia prowadzone w grupie równolatków korzystnie oddziałują na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Natomiast aktywna zabawa z rodzicami buduje zaufanie, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz umacnia więź emocjonalną.

Nauka pływania dla niemowląt – znaczenie ma doświadczony instruktor

Nauka pływania dla dzieci będzie na pewno bezpieczna oraz efektywna tylko wtedy, kiedy będzie odbywać się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Konieczne jest posiadanie przez nich stosownych certyfikatów pozwalających na prowadzenie ćwiczeń ruchowych w wodzie z dziećmi.