Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

13 listopada 2020

Szukasz wiadomości o leczeniu stożka rogówki? Dobrze trafiłeś!

Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to schorzenie, które niesłychanie ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być przyczyną innych chorób oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych eksperci dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach współistnieje z innymi wadami oczu

Rogówka to transparentny element oka, który mocno koncentruje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólu, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w 30. roku życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to wynikiem nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, czasem występuje także widzenie podwójne. Keratoconus często współistnieje z innymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Na szczęście obecnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie choroba jest adiustowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych bądź okularów, później jakkolwiek potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pomocą rozmaitych procedur medycznych. Dzisiaj najskuteczniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie astygmatyzmu albo miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem eliminuje wadę wzroku.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]