Toksyna botulinowa jej wykorzystanie medycynie

8 lutego 2021

Jeśli potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących botoksu w Kielcach, kliknij tu.

Toksyna botulinowa, w skrócie zwana botoksem, to substancja białkowa produkowana przez jeden z rodzajów bakterii beztlenowych, która z powodu swojego działania stosowana jest w medycynie, zwłaszcza estetycznej. Jak zatem wykorzystuje się tę egzotoksynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks – stosowany w leczeniu niekontrolowanego zgrzytania zębami i zeza

Botoks to jedna z najsilniejszych poznanych neurotoksyn, której oddziaływanie opiera się na hamowaniu bodźców transmitowanych między mięśniami a komórkami nerwowymi. To z tej przyczyny jego konsumpcja (przykładowo wraz z przeterminowaną żywnością) może być niezwykle niebezpieczne, bowiem w niektórych kazusach prowadzi do zachłystowego zapalenia płuc. Jednakże ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki powoduje toksyna botulinowa, lekarze od wielu dekad wykorzystują do leczenia chorób, w których stwierdza się nieprawidłowe napięcie mięśniowe, m.in. przy chorobach wywołujących niekontrolowane tiki, kurczu wpustu żołądka bądź trudnych przypadkach migreny. Botox często stosuje się też w leczeniu bruksizmu, czyli kompulsywnego tarcia zębami, bowiem ostrzyknięcie wybranych miejsc tą neurotoksyną likwiduje napięcie mięśni żuchwy, a tym samym minimalizuje zagrożenie uszkodzenia szkliwa i starcia koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga też osobom mających problemy z nadpotliwością – podana w obszary, gdzie organizm wytwarza zbyt duże ilości potu, blokuje jego wydzielanie się nawet przez sześć miesięcy.

Botoks – usuwanie kurzych łapek i “zmarszczek palacza”

Zwykły Polak zazwyczaj botoks łączy tymczasem z zabiegami estetycznymi. I owszem, neurotoksyna ta jest tu wykorzystywana w dość szeroko. Korzysta się z niej w zabiegach mających na celu likwidację zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg krótki i bezbolesny. Preparat botulinotoksyny wyrównuje skórę i zmniejsza napięci mięśni odpowiedzialne za tworzenie się bruzd. To dlatego zwykle stosuje się go do redukcji tzw. “zmarszczek palacza” oraz zmarszczek mimicznych tworzących się w pobliżu oczu. Za pomocą botulinotoksyny można również zredukować intensywny łojotok skóry czoła.

Nasza lokalizacja:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]