Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

19 czerwca 2021

Jeśli szukasz więcej wiadomości dotyczących urologa w Krakowie prywatnie, skieruj się w to miejsce.

Spotkanie z urologiem wywołuje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co powoduje, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie alarmujące przejawy choroby, w wielu przypadkach odwlekają o kilka miesięcy badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są wskazaniem do konsultacji z urologiem?

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać sporo różnorodnych symptomów, które często są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, iż same znikną. Na które wobec tego oznaki należy zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany powiązane z moczem, a więc jego ciemna barwa, spienienie czy obecność w nim krwi lub ropy, ale też przerywany strumień moczu, ból lub pieczenie przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy są także mniej ewidentne, np. spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym panowie powinni udać się do niego jeśli mają problemy z wywołaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Trzeba także zauważyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi przeprowadza urolog?

Pacjenci bardzo często umawiają się do gabinetu lekarza urologii celem otrzymania porady dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują też mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]