Jak walczyć z bólem pleców?

28 września 2020

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących bólu kręgosłupa piersiowego? Skieruj się na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku lędźwiowym lub piersiowym powoli staje się normalnością dla sporego procenta populacji. Współcześnie nie jest to już dolegliwość, której doświadczają tylko osoby w starszym wieku. Siedząca praca skorelowana z małą aktywnością fizyczną skutkuje tym, iż bólu tego rodzaju doświadczają także młodsi ludzie.

Co może być źródłem bólu kręgosłupa?

Ból pleców może mieć kilka źródeł. Jego pojawienie się przykładowo na odcinku klatki piersiowej nieraz powiązane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też dawać sygnały o rozwijaniu się schorzeń narządów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, toteż jego leczenie zaczyna się m.in. od sprawdzenia tego typu źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek oraz ból w odcinku lędźwiowym częstokroć jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni albo ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle podnoszeniem obiektów o dużej masie lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest lekceważony, gdyż łagodnieje po odpoczynku, niemniej jednak może on być oznaką początków dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Oczywiście ból kręgosłupa bywa także objawem rozlicznych stanów zapalnych czy obrażeń często tak znikomych, że wspominamy je dopiero w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim.

Ból kręgosłupa – co rekomendują specjaliści?

Bólu pleców nie wolno lekceważyć i należy natychmiast zgłosić się na konsultację z lekarzem. Określi on wstępnie typ i źródło bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do właściwego lekarza specjalisty, który zaplanuje skuteczną formę leczenia. Nie powinno się jednakże czekać, aż dopadnie nas ból pleców. Nawet jeżeli kręgosłup do tej pory nie sprawiał problemów. Dlatego lekarze zalecają regularne ćwiczenia, utrzymanie właściwej wagi oraz pamiętanie o dobrej postawie np. w czasie pracy przy biurku. Spięte mięśnie szyi czy pleców można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym bądź za sprawą urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy, a także stymuluje cyrkulację limfy i krwi.

Nasza lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]