Blizny na rogówce – objawy i metody leczenia
21 kwietnia 2022
Likwidacja blizn rogówkowych - uzupełnij swoją wiedzę!
Oko to delikatny element ciała i w licznych sytuacjach może ulec uszkodzeniu. Na skutek różnorodnych urazów mechanicznych i zapaleń na powierzchni rogówki tworzą się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, wykorzystując laserowej korekcji wzroku.
Co może spowodować powstawanie blizn na rogówce?
Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka oka, która je ochrania, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niezwykle plastyczna i chociaż zwykle niewielkie jej otarcia leczą się same, nierzadko tworzą się zbliznowacenia, również z powodu naszej nieuwagi. Co powoduje powstawanie blizn na rogówce? Są one zwykle konsekwencją dostania się do oka ciała obcego, wielu chorób (np. kiły) albo urazów np. oparzenia, skaleczenia czy zadrapania. Ale blizny rogówkowe mogą wykształcić się też w konsekwencji niedbałego zakładania soczewek kontaktowych. Poza dostrzegalnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych sygnalizuje kilka innych symptomów, takich jak przykładowo wrażliwość na światło, nabrzmiewanie powiek i uczucie drapania gałki ocznej, dlatego jeśli ich doświadczasz zalecamy bezzwłocznie umówić się na konsultację z okulistą. Podczas wnikliwego badania sprawdzi on pozycję, głębokość i wielkość blizn, a także doradzi w obszarze opcji ich leczenia.
Likwidacja blizn rogówki – prosty zabieg z wykorzystaniem wiązki lasera
Najpopularniejszą dzisiaj metodą likwidacji blizn rogówkowych jest zabieg PTK, realizowany w sporej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na eliminację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. Z PTK korzysta się się także do leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby korzystania z pełnego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba nie nadwyrężać oka, stosować się dokładnie do zaleceń lekarskich i regularnie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z planem.
Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]