Szukasz nowych opcji inwestycji? Rozważ złote monety bulionowe

20 czerwca 2021

Jeśli szukasz złotych monet, koniecznie sprawdź goldbroker.pl.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mają do wyboru wiele opcji: nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie gromadzić biżuterię inwestycyjną. Inną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są bite w ograniczonym nakładzie

Monety ze złota kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są emitowane w celu lokowania w nich środków finansowych, co sprawia, iż ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd wyznaczany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych bądź w związku z pamiętnymi wydarzeniami, zatem ich rewers czy awers wyjątkowo rzadko jest zmieniany. Przeważnie złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie zaledwie rocznikiem emisji. Warto wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje próba oraz waga użytego do ich bicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są popularne w nawet odległych zakątkach globu, a ich sprzedaż jest łatwiejsza niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Warianty złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji trojańskiej, jednakże mennice wypuszczają też monety o wadze 1/50 czy 1/4 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są najczęściej z 24 karatowego złota (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand emitowane są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu podniesienie twardości monety i – co za tym idzie – zredukowanie możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o wadze czystego złota, które się w nim znajduje.

W ofercie lokalnych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi austriackich Filharmoników Wiedeńskich, kanadyjski Liść Klonowy czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]