System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

29 czerwca 2023

Więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT znajdziesz tu.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z usług bankowych, wiele osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na konflikt na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z fundamentów wydajnego funkcjonowania światowej bankowości.

System bankowy SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, Elixir czy SEPA.Na całym świecie wdrożone są również przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze jednego państwa.

Co jest w związku z tym najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, działających w Polsce.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]