Skąd bierze się popularność faktoringu?

24 sierpnia 2021

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które wykorzystują odroczone terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to również najlepsze wyjście dla firm poszukujących nowych form pokrycia wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym zatem opiera się faktoring? Czemu jest tak efektywny? O czym muszą wiedzieć firmy, które postawią na ów sposób finansowania? Jak ustrzec się ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z wykupieniem należności firmy przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem różnych rodzajów umów, a cesja długów będzie jedynie jego częścią. Polega on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc przedsiębiorstwa. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju rzutują postanowienia kodeksu cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Faktoring dla firm – jak wybrać bank?

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring bywają czasem bardzo zróżnicowane. Chcąc ustrzec się błędów, których efektem mogą okazać się duże problemy, należy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Niezbędne okażą się wtedy odpowiednie umiejętności, a tych często zwyczajnie nie mamy. Z tego względu znalezienie oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, jak znaleźć bank, który zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, jednak może okazać się, iż w ten sposób ustrzeżemy się podpisania niekorzystnej umowy.