Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

29 listopada 2022

Potrzebujesz więcej wiadomości o fakturze ustrukturyzowanej? Zajrzyj na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właścicielom firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla biur księgowych

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle ustaloną strukturę danych zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie niewiele powie człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, natomiast dla stosownej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument jest absolutnie czytelny. Fakt, że faktury otrzymują ujednolicony format prowadzi do tego, że obojętnie których aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to znacząca zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory nierzadko mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana zupełnie eliminuje ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT

Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm przede wszystkim są zwolnieni z konieczności wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż faktury się nie zgubią (system przetrzymuje dane o dokumentach przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Watro wspomnieć, że nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, ale trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]