Topaz mistyczny w jubilerstwie

2 września 2018

Więcej o mistycznym topazie

Wspaniały blask i oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna szczyci się ogromnym zainteresowaniem miłośników ozdób. Choć z pozoru można błędnie stwierdzić, iż to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany działaniu gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Odcienie topazu mistycznego

Kolory, które przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od metalu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje zaś, iż topaz przybiera purpurowy kolor, błękitny z kolei jest skutkiem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze efekty przynosi wykorzystywanie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Chętnie używają go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do eleganckich kreacji – świetnie prezentuje się również na co dzień. Istotna jest też różnorodność kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać ozdoby do danej kreacji.