Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

16 sierpnia 2021

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu kupisz obrączki Kraków.

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże nowożeńców na zawsze, a znakiem ich uczucia, wierności i oddania są obrączki.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Z początku nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu zaślubin. Niewiele osób wie jednakże, że panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się dopiero w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w wielu państwach, jak np. w Kanadzie, w Turcji, na Słowacji albo we Francji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy według staroświeckich przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek razem, jakkolwiek tradycja powiada, iż narzeczona nie powinna ich kupować, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – dopisz imię małżonka, datę ślubu albo cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej subtelnym designem. Przez okres wielu wieków wykonywano je z rozmaitych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal), które uosabiały potęgę miłości. Dziś do ich wytworzenia używa się z reguły platyny i złota, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one także częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą też nieraz usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo ważny dla nowożeńców cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]