Jak stymulować rozwój dziecka w domowym zaciszu?

15 lutego 2021

Każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Nabywanie nowych umiejętności czasami jest całkiem przyjemne i proste, a innym razem zajmuje trochę czasu i wymaga nieco wysiłku. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak stymulować rozwój dziecka w odpowiedni, dopasowany do jego wieku i możliwości sposób.

Jak stymulować rozwój dziecka? Porady ekspertów

Według specjalistów, dla dziecka i jego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego oraz fizycznego, kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa, regularny, uporządkowany plan dnia oraz trwała, silna więź z opiekunem.

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak stymulować rozwój dziecka, zadbajmy więc najpierw o to, aby podstawowe potrzeby naszej pociechy zostały w odpowiedni sposób zaspokojone. Zapewnijmy dziecku prawidłową, stosowną do jego wieku dietę, odpowiednią dawkę ruchu, snu oraz przytulajmy i bawmy się z naszym maluchem jak najczęściej.

Jak stymulować rozwój dziecka do 12. roku życia?

Niemowlęta, czyli maluchy przed pierwszym rokiem życia, rozwijają się bardzo intensywnie, jednak niektóre funkcje ich organizmu nie są jeszcze w pełni rozwinięte. W tym okresie rozwoju dziecka warto skupić się więc na stymulowaniu zmysłów, dzięki którym maluch poznawać będzie otaczający je świat. Wzrok, dotyk i słuch rozwijać możemy u dziecka w naturalny, niewymagający specjalnych przygotowań i rekwizytów sposób.

Mówmy do niemowlęcia jak najczęściej – maluch słuchając głosu rodzica rozwijać będzie mowę: im więcej różnych słów małe dziecko usłyszy, tym bogatsze będzie jego słownictwo w późniejszym okresie. Słuchajmy wraz z dzieckiem muzyki – według naukowców muzyka nie tylko rozwija zmysł słuchu, ale również uspokaja maluszka i korzystnie wpływa na jego nastrój. Dostarczmy dziecku jak największą ilość kojącego, bliskiego kontaktu fizycznego – tulmy, głaskajmy i masujmy naszą pociechę. Co ciekawe pozytywnie wpływa to nie tylko na rozwój zmysłu dotyku, ale również rozwój intelektualny dziecka.

Jak stymulować rozwój dziecka w wieku od roku do trzech lat?

Wraz z upływem czasu dla malucha poczucie bezpieczeństwa będzie równie ważne jak zdobywanie nowych umiejętności oraz dążenie do samodzielności i autonomii. Zastanawiając się, jak stymulować rozwój dziecka w tym wieku, warto postawić na proste, a zarazem skuteczne metody.

Jedną z nich jest codzienne czytanie dziecku na głos książeczek: uczy nie tylko cierpliwości i koncentracji, ale również rozumienia tekstów i brzmienia dźwięków. Dobrym metodą na stymulowanie rozwoju malucha w wieku od roku do trzech lat są także wszelkiej maści zabawy ruchowe: udowodniono naukowo, iż aktywność fizyczna usprawnia pracę mózgu i ma znaczący wpływ na rozwój intelektualny dziecka.

Kolejnym, sprawdzonym sposobem na stymulowanie rozwoju dziecka jest również angażowanie malucha w wykonywanie prostych, codziennych czynności. Zachęcajmy dziecko, aby pomogło nam nakrywać stół do obiadu lub zbierać porozrzucane po pokoju misie przytulanki. Dzięki takim prostym zabiegom maluch będzie czuć się sprawczy, odpowiedzialny i bardziej pewny swoich umiejętności.

Jak stymulować rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?

U dziecka w wieku od czterech do sześciu lat warto rozwijać przede wszystkim naturalną skłonność do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Pomocne będą w tym przypadku wszelkiej maści rebusy, zgadywanki i zabawy słowne. Malucha w wieku przedszkolnym warto zachęcać również do samodzielnego planowania swoich działań i decydowania, co – na przykład – potrzebne jest do rysowania lub układania budowli z piasku.

Motywacja pochwałą i uśmiechem

Pamiętajmy, aby nagradzać dziecko nawet za najmniejsze, dla nas często ledwo dostrzegalne postępy. W ten sposób pozytywnie wpłyniemy na poczucie malucha oraz skutecznie zmotywujemy go do dalszych działań.

Źródło tekstu: https://galeriabukowski.pl/pl/n/102