Węzeł optyczny – do czego służy?

16 maja 2022

Dowiedz się więcej o węźle optycznym na https://www.telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne.

Dzisiejsze instalacji telekomunikacyjne prawie zawsze wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych cech tego przewodu – prędkości transmisji informacji oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie mogłyby działać bez odpowiednich podzespołów umożliwiających przekaz danych oraz ich dekodowanie. By wykonać tego typu sieć niezbędne są takie podzespoły jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla działania całej sieci – umożliwiają wszak modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i dzięki temu dostarczenie usług końcowym abonentom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry powinien mieć dobry węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, by emitować sygnał elektryczny. Należy przy tym dodać, że jego działanie nie sprowadza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi poza tym wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zwykle pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet jednego gigaherca. Do sprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna jest także odpowiednia osłona, zabezpieczająca wrażliwe elementy wewnątrz węzła przed pyłem, wodą i pozostałymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana z metalu.

Węzeł optyczny – jaki jest najlepszy?

O tym, czy dany węzeł optyczny jest odpowiedni, świadczą określone cechy. Najistotniejsze jest pasmo działania węzła i siła sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba krańcowych abonentów, do których prześle sygnał. Poza tym należy zwrócić uwagę na pobór energii – w ogromnej mierze rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć problemów przy naprawach sieci, warto również przetestować metody konfiguracji węzła – dobrze, jeżeli pozwala na wygodną korekcję wartości parametrów.

Nasza lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]