Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

19 lipca 2022

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane połączenia napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktory – jak działają?

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w wielu funkcjach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni nigdy nie jest 100%, w związku z tym zawsze powstaje drobna dysproporcja między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak hamulce albo sprzęgła. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a niekiedy miesiące, na pracochłonne pomiary i testy różnych układów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkiego bądź długiego czasu pracy, jak również do niewielkich, średnich bądź dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym sektorze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych wariantów silników (DC, BLDC, AC czy bocznikowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, logistyka lub produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, jak m.in mieszadła, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome czy podnośniki. Duże zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę realnych kombinacji, jakie współcześnie mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach, ale w zasadzie w milionach.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]